Santiago Atitlán je jedna z aglomerací na břehu guatemalského jezera Atitlán. Městečko může svou existenci doložit od 16. století. Zdejší katolický chrám a vedle stojící svatyně mayského božstva Maximóna usnadní pochopit „náboženský synkretismus“, typický pro oblasti s etnickým obyvatelstvem. Santiago Atitlán je dobrým místem pro poznání maysko-guatemalské kultury.
Atitlán, největší středoamerické jezero
Atitlán je jezero, které vzniklo naplněním sopečné kaldery. Nachází se v horském masivu Sierry Madre na západě Guatemaly v departementu Sololá. Atitlán je nejhlubší jezero ve střední Americe. Jeho průměrná hloubka je 220 metrů, místy dno dosahuje až 340 metrů. Je asi 12 kilometrů dlouhé a pět kilometrů široké. Jeho plocha činí 130,1 km² s objemem 20 kilometrů krychlových sladké vody.
Santiago Atitlán: Po vodě, i „suchou nohou“
Santiago Atitlán, Atitlánský svatý Jakub. Městečko položené u jezera Atitlán má silnou domorodou populaci Mayů. Většina návštěvníků přijíždí po jezeře od Panajachel.
Kromě po vodě se lze do Santiga dostat dostat i „horem“, po silnici. Do Santiago Atitlán jezdí autobusy z Guatemaly City či ze San Pedra La Laguna. Dopravu zajišťují i některé cestovní kanceláře z Antiguy a Xely. „Horní, suchá“ cesta spojuje všechna městečka kolem jezera, ale pohodlné to není.
Město jako na pětníku
Santiago Atitlán spadá k jezeru – a nebo se od něj příkře zdvíhá, podle směru cesty. Město založili roku 1547 mniši františkánského řádu. Bylo součástí kolonizačního úsilí – nebo strategie – k ovládnutí domorodého obyvatelstva.
Město lze snadno celé projít pěšky. Těm, kteří nechtějí nebo nemohou zvládat strmé cesty, si mohou najmout motorikšu, tuk tuk. Cena je jednotná – pět kvesalů – a platí pro jakoukoliv vzdálenost po městě.
Turisto, nakupuj
Úzké strmé uličky jsou plné turistů a domorodých obyvatel, zvířat, tuk tuků a motocyklů. V obchodech, na ulicích a tržištích v Santiaga Atitlán je nabízena přepestrá škála rukodělných výrobků, věcí denní potřeby, uměleckých děl i neznámého ovoce, zeleniny nebo výpěstků dekoračních.
Zejména v době kolem nějakého církevního svátku je rušno v okolí kostela. Jako všude v Guatemle (a v celé střední Americe) jsou neslavněji prožívány Velikonoce.
Říká se tomu náboženský synkretismus
Katolický kostel v Santiagu Atitlán z roku 1571 je typickou ukázkou koloniální církevní stavby, ale rovněž mísením španělské a mayské kultury.
Christianizace Mayů se Španělům zdařila dokonale. Stali se z nich hluboce oddaní katolíci. To však neznamená, že by přestali vyznávat i své mayské náboženství.
Dva „domy“ pro dvě božstva
Prostranství kolem katolického chrámu v Santiagu Atitlán je ukázkovým příkladem takového náboženského synkretismu.
- V jednom domě přebývá Otec-syna-i-bůh-svatý, který osudově řídí jejich kroky. Ženy tam své bolesti sdělují Matce Boží.
- Ovšem cestou z katolického kostela se věřící nezapomenou zastavit v přilehlé svatyňce Maximóna, mayského božstva pro každodenní život. Předají mu cetku, peníze, stuhu, doutníček, trochu rumu a poprosí o hojný lov, bohatou úrodu – zkrátka denní záležitosti.
Mazané božstvo pro všední den
Maximón, zvaný též San Simón, je božstvo uctívané v západní Guatemale. Začal být adorován už v době kolonizace. Historiky je považován za směs několika historických, biblických a mayských mytologických postav. Bývá vyobrazován jako muž v obleku a s kloboukem, s nezbytným doutníkem v ústech.
Místně se jeho podoba liší. Konkrétně v Santiagu Atitlán je zdoben stuhami a šátky. Je to taškář, mazaný chytrák vykazující velkou míru intelektu. Tajné znalosti využívá k nekonvenčním trikům, jak dosáhnout cíle mimo normální pravidla. Rád pije rum a neustále kouří doutníky.
Tak činí i lidští strážci jeho plastických nebo obrazových vypodobnění. Podle toho, v jakém rozpoložení se Maximónovi strážci v Santiagu Atitlán vynacházejí, dovolí/nedovolí turistům San Simóna si vyfotit. Nejlepším dárkem je v tom případě bankovka.
Uzenky z tykví k oklamání boha
V katolickém chrámu v Santiagu Atitlán (zejména v obě svátků) mohou být turisté překvapeni výzdobou: z girland visí klobásy, salámy, uzenky... Jenže to jsou jen zemědělské plodiny.
Poradil to věřícím snad Maximón, aby místo drahých masných produktů použili jako obětinu levné tykve a jiný rostlinný materiál poživatinám se pouze podobající?
A co si o tom asi myslí „nejvyšší správce“ katolického chrámu? Asi se jen usmívá. S Maximónem se na kompetencích už asi dávno dohodli. A to je ten „náboženský synkretismus“ v praxi.
Každoroční festival hudby a umění
V Santiagu Atitlán se každoročně v březnu koná velký festival hudby a umění. Shlédnout vystoupení doslova fantastických skupin umělců přijíždějí lidé ze všech koutů země.
Festival je jedním z nejoblíbenějších v celé Guatemale, protože má charitativní poslání. Například v letech 2006 a 2007 byl výtěžek věnován na modernizace zdejšího Hospitalito Atitlán, což je zdravotnické zařízení sloužící všem osadám kolem jezera. Festival má své webové stránky.
Když se doba festivalu kryje s časem velikonočního týdnu, nemůže si turista nic víc přát.
Všecny články o zemi
- Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
- Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
- Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
- Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
- Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
- Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
- Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
- Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
- Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
- Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
- San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
- Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui