Guatemala je čarokrásná středoamerická země, kam se nejezdí jen tak lelkovat a ubíjet čas. Guatemala nabízí na každém kroku poznání: jiné krajiny, jiných lidí, jiné kultury. Bylo by škoda výzev neuposlechnout. Guatemala, to jsou hory, sopky, jezera, ale také stará předkolumbovská kultura. Výtečně chutnající jídla, malebně vyhlížející indiáni v etnických oděvech. Turistická infrastruktura v okolí nejnavštěvovanějších památek je na velmi dobré úrovni.
Guatemala: Co stojí za poznání
Antigua Guatemala
Antigua Guatemala, obecně pouze Antigua, je bývalé hlavní město Guatemaly. Leží ve stínu sopek Fuego, Agua a Acatenango v nadmořské výšce asi 1600 metrů.
Město bylo založeno roku 1543. Nejstarší budovy jsou v koloniálním stylu. Nacházejí se zde i stavby renesanční a raně barokní. Roku 1773 přišla zkáza. Podstatnou část Antiguy zasáhlo zničující zemětřesení. Tři roky poté, v roce 1776, byly všechny instituce a úřady přemístěny do současné metropole Ciudad de Guatemala.
V roce 1979 se Antigua dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Město je považováno za kulturní klenot pro svou vzácnou krásu, živou kulturu a historický význam. Pozoruhodností světového významu je monumentální velikonoční pieta – průvody, procesí a kobercová výzdoba celého města.
- Víc v samostatném článku.
Atitlán, největší středoamerické jezero
Atitlán je jezero, které vzniklo naplněním sopečné kaldery. Nachází se v horském masivu Sierry Madre na západě Guatemaly v departementu Sololá. Atitlán je nejhlubší jezero ve střední Americe. Jeho průměrná hloubka je 220 metrů, místy dno dosahuje až 340 metrů. Je asi 12 kilometrů dlouhé a pět kilometrů široké. Jeho plocha činí 130,1 km² s objemem 20 kilometrů krychlových sladké vody.
Castillo de San Felipe de Lara
Castillo de San Felipe de Lara, pevnostní hrad. Stojí v místech, kde Río Dulce vtéká do jezera El Golfete. Hrad byl zbudován v roce 1644 na ochranu přístavu San Antonio de las Bodegas na jižním břehu jezera Izabalpřed útoky anglických pirátů. Pevnost je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je oblíbenou regionální i mezinárodní turistickou zajímavostí.
- Víc v článku
Flores, ostrovní město
Flores leží v guatemalském regionu Petén. Slouží jako základna zájemcům o prohlídku mayského Tikalu. Jedná se o souměstí: Zatímco Santa Elena a San Benito leží na břehu jezera Lago Petén Itzá, Flores se rozkládá na ostrově, který je s pevninou spojen. V Santa Eleně/Flores je mezinárodní letiště, na které přilétají turisté cestující s mezipřistáním v Mexiku. Flores, samo o sobě zajímavé, poskytuje turistům veškeré zázemí. Město Flores vyniká gautemlaskou gastronomií.
Víc v samostatném článku.
Chichicastenango
Chichicastenango, guatemlaské město ležící ve výšce kolem dvou tisíc metrů nad mořem. Každý týden ve čtvrtek a v neděli, před svátky i v jiné dny, se ve městě konají v celé zemi proslulé mayské trhy. Prodávající přicházejí z horských osad nebo z jiných měst, aby nabídli své výrobky, výpěstky, sebrané rostliny a koření, domácí zvířectvo, maso, vařivo, ale také současné zboží denní potřeby (i nepotřeby), antikvární předměty, obnošené šatstvo a obuv, semena, nástroje a příze.
- Víc v samostatném článku
Livingston
Garífunské město v deltě řeky Rio Dulce. Do Livingstonu vedou jen vodní cesty – podél pobřeží Karibiku nebo po řece Rio Dulce. Město je znám o početnou komunitou etnických Garígunů, což jsou míšenci původního indiánského obyvatelstva a někdejčích černých otroků. Ve městě je snadné domluvit se anglicky. Město má svéráznou etnickou atmoféru.
- Víc v samostatném článku
Panajachel
Panajachel, nejoblíbenější guatemalská rekreační destinace. Město leží v západní vysočině Guatemaly, na severním břehu jezera Atitlán. Největším lákadlem rušného Panajachel je Atitlánské jezero, sopky Tolimán, San Pedro a Atitlán a výlety lodí do svérázných městeček vystavěných na příkrých březích jezera.
- Víc v samostatném článku
Rio Dulce
Řeka na jihovýchodě Guatemaly, která u Livingstonu ústí do Karibského moře. Po řece jsou provozovány vyhlídkové plavby. Lokalita po obou březích byla v roce 1955 vyhlášena chráněnou oblastí Río Dulce National Park. Důvodem chránění je velkolepá scénická krása a biotop ohrožené fauny.
San Pedro La Laguna
San Pedro La Laguna, město na břehu jezera Atitlán a v úpatí stejnojmenné sopky, návštěvníky přitahuje. V letovisku nacházejí i mnoho příležitostí k adrenalinovým sportům, k poznávání maysko-guatemalské kultury, a také k celoživotnímu vzdělávání. Nejatraktivnější cestou je doprava lodí z Panajachel. Do San Pedra La Laguna sice přijíždějí „jednodenní“ turisté, značná část návštěvníků se ale zdrží. Nízké životní náklady v San Pedru je lákají k delšímu pobytu.
- Víc v samostatném článku
Santiago Atitlán, Atitlánský svatý Jakub
Městečko položené u jezera Atitlán má silnou domorodou populaci Mayů. Většina návštěvníků přijíždí po jezeře od Panajachel. Santiago Atitlán je dobrým místem pro poznání maysko-guatemalské kultury. V Santiagu Atitůín je svatyně Maximóna, zvaného též San Simón. To je mayské božstvo uctívané v západní Guatemale. V Santiagu Atitlán se každoročně v březnu koná velký festival hudby a umění.
- Víc v samostatném článku.
Tikal
Tikal, archeologické naleziště největšího a nejdůležitějšího mayského města. Ve střední Americe se nacházejí i jiné mayské stavební památky. Tikal mezi nimi vyniká rozsáhlostí lokality a impozantností nalezených a odkrytých budov, chrámů a dalších stavebních prvků obklopených džunglí. Návštěvníci mezi nimi volně procházejí, na některé budovy mohou vystoupat, poslouchat zvuky džungle a z výšky získat ucelený pohled na kdysi mocné mayské sídlo. Zbytky Tikalu jsou od roku 1979 na seznamu světového dědictví UNESCO.
- Víc v samostatném článku
Semana Santa, Velikonoce v Antigui
Velký pátek a Velikonoce v Antigui. Co je pro jižní Ameriku konec masopustu, karneval, tím jsou pro střední Ameriku Velikonoce. Nikde jinde není „Velký týden“ – Semana Santa prožíván vroucněji (a pompéznějí), než v v někdejším hlavním městě Guatemaly Antogui. Stovky tisíc návštěvníků ročně přijíždějí do Atiguy, aby zažili komponované ukřižování, pohřeb a zmrtvýchvstání Ježíše Krista a zhlédli městskou výzdobu, která nemá ve světě obdoby.
Všecny články o zemi
- Guatemala: Dvanáct zajímavých míst středoamerické země
- Jídlo v Guatemale: Za málo peněz hodně dobré muziky
- Chichicastenango: Největší mayské trhy v Guatemale
- Guatemale: I ten nejopatrnější cestovatel může narazit
- Guatemalský Tikal: Kdysi nejmocnější sídlo Mayů
- Z garífunského Livingstonu po řece Rio Dulce
- Flores: Ostrovní město plné chutí nedaleko mayského Tikalu
- Santiago Atitlán: Zde přebývá mayské božstvo Maximón
- Antigua: Město vzácné krásy ze seznamu UNESCO
- Panajachel: Rušné letovisko na břehu jezera Atitlán
- San Pedro La Laguna: Místo, které nelze minout
- Velká reportáž o Velikonocích a Velkém pátku v Antigui