Ruinas de Copán, zříceniny mayského města Copánu, jsou zřejmě největší atrakcí západního Hondurasu. Jsou působivou ukázkou předkolumbovského umění. Stavební památky v Copánu jsou obzvlášť ceněné pro kamenosochařské detaily na stélách, portréty božstev a hieroglyfické záznamy, včetně světoznámého hieryoglyfického schodiště. V areálu honduraského Copánu je k vidění víc mayských soch, než v kterémkoliv jiném předkolumbovském starověkém městě.
Copán se nachází nedaleko Copánu
Vykopávky mayského města Copánu se nacházejí na západě Hondurasu. Doslova v docházkové vzdálenosti od původního Copánu bylo postaveno stejnojmenné město, do kterého přijíždějí zájemci o prohlídku ruin.
Časová rezerva není na škodu
Do Copánu se turisté nejsnadněji dostanou přímým autobusem ze San Pedra Sula (cena jízdenky je asi 160 lempir, údaj 2016).
Na honduraské jízdní řády se ovšem nedá příliš spolehnout, tak je dobré naplánovat cestu hned na dopoledne, aby bylo případně možno volit spoj alternativní. Že jím může být třeba k prasknutí přeplněný mikrobus, s tím je třeba rovněž počítat.
Další cesty do Copánu
- K vykopávkám v Copánu jezdí kyvadlová doprava z La Entrada a také autobusové linky ze Santa Rosa Copán.
- Protože Copán leží blízko hranice s Gauatemalou, jsou denně vypravovány autobusové linky například z Antiguy. Jízdní řád je postaven tak, že lze brzy ráno vyjet, prohlédnout si ruiny a v týž den se vrátit do Guatemaly.
- Veřejnou dopravou se lze do Copánu dostat i z guatemalského Tikalu – což uvítají ti, kteří do střední Ameriky přijeli právě za historií mayské kultury.
Do města jako na půdu
Konečná autobusu v Copánu je na poloviční cestě mezi městem a ruinami. Turisté se obvykle chtějí nejdřív ubytovat a ruiny navštívit až příští den (jednodenní návštěva Copánu by byla pohodlně možná s vlastním vozem).
Od autobusové stanice vede do centra Copánu strmá, ale ne nijak dlouhá ulice. Je lemovaná vyvýšenými chodníky (běžné středoamerické opatření pro období dešťů), stoupání je místy „vyřešeno“ několika schody.
Copán je malé městečko, které žije „ruinami“ a turismem. Cestovatel se ani nemusí ptát na cestu k vykopávkám, značení je nepřehlédnutelné. Z náměstí to je pěšky asi 20 minut (cesta vede nejdřív z kopce, za městem už pak po rovině). Mototaxi (rikša) stojí asi 20 lempir.
S průvodcem i samostatně
Vstupné do areálu Las Copán Ruinas činí 15 amerických dolarů. V parku je ještě možno navštívit mayské muzeum, kam se platí samostatné vstupné (7 dolarů, údaje 2016). Třebaže v prostoru pokladen není žádná oficiální úschovna zavazadel, je možno se s personálem domluvit a nechat batohy u nich, respektive v místnosti, kterou k těmto účelům využívají. Malé spropitné není požadováno, ale sluší se (za ochotu a hlídání).
- V prostoru vstupu jsou také toalety a možnost občerstvení.
- Ruiny je možno procházet samostatně nebo ve skupině s průvodcem.
Přijít dřív znamená víc uvidět
Prohlídka trvá podle individuálního zájmu návštěvníků dvě až čtyři hodiny. Bývá doporučováno přijít do parku hned na osmou ráno, kdy se otevírá.
- Jednak není ještě velké horko (dokonce kolem deváté drobně mží, což je příjemné);
- a také je možno podívat se, jak ochránci přírody krmí papoušky ara. Ti byli do lokality ruin uměle navráceni a volně zde žijí.
Kdo „zná“ předem, víc si Copánu užije
Je docela vhodné seznámit se s dějinami Copánu už doma a na místě si jen vše dávat do souvislostí. Bez alespoň orientačních informací o mayské kultuře by jinak návštěva Copánu mohla být jen procházkou od jednoho archeologického artefaktu k druhému.
Místo je sice opatřeno informačními cedulemi a turisté mají k dispozici mapku, ale zjistit si základní údaje předem – a v mateřštině – znamená lépe pak prohlídku prožít a zapamatovat si dojmy.
Hieroglyfické schodiště pod plachtou
Pyramidové paláce a chrámy obklopují čtyři hlavní prostranství. K chrámům na vrcholech pyramid vedou strmá schodiště. Největším z nich bylo Hieroglyfické schodiště původně tvořené dvaasedmdesáti schody širokými 16 metrů a vysokými 45 centimetrů. Nápis skládající se z asi 1250 glyfů (piktogramů) vyrytých do kamene je nejdelší, jaký kdy byl v mayských stavbách objeven.
V současné době je hieroglyfické schodiště kryto ochrannou plachtou, která sice není nijak vzhledná, ale je pochopitelná. Restaurátorské práce na schodišti ještě neskončily.
Nic není turisty zničeno
Kromě organizovaných skupin s průvodcem procházejí návštěvníci areálem zcela volně, podle svého zájmu. Neuplatňuje se zde striktní zákaz vstupu na památky, lze se procházet přímo po mayských schodech a zdech. Je-li někam vstup zakázán, je místo označeno.
Přes tuto benevolenci nejsou památky nijak novodobě poničené, bez stop úmyslného poškozování.
Mayové odešli ještě před Kolumbem
Poslední známky obydlení Copánu pocházejí přibližně z roku 1100 našeho letopočtu. Průvodci rozvalinami vysvětlují, že příčinou zřejmě bylo odlesnění, znečištění vody, přelidnění města, rozepře mezi bohatými a chudými a nedostatek potravin.
Španělští kolonizátoři našli v roce 1576 město Copán už v rozvalinách, jak je pohlcovala bujná vegetace. V 19. století zde začal s archeologický průzkum. V současné době je Copán zapsán na seznamu památek kulturního dědictví UNESCO.