Leon je město, které turisty zajímá. Leon má zajímavou prehistorii i novodobé dějiny. Leon je centrum nikaragujské vzdělanosti, univerzitní město a zároveň místo, kde stále najdou uplatnění dobrovolníci z celého světa. Okolí Leonu nabízí příležitosti k atraktivní „sopečné“ turistice. Blízké pacifické pláže zase k náročnějšímu surfování. Dominantou lokality je sopka Momotombo. Město Leon stojí za poznání.
Leon versus Granada
Jako Kainovo znamení nese nikaragujské město Leon konstatování, že není tak pěkné jako Granada. Je poněkud nespravedlivé, že skoro všechny turistické popisy Leonu začínají připomínkou, že je Granada krásnější. Začněme tedy jinak.
Podobně jako Granada, i město Leon „podědilo“ v koloniálních dobách pojmenování po svém starším španělském bratru – městu Léonu. Nikaragujský Leon leží na jihu země, asi 20 kilometrů od pacifického pobřeží, s nímž má pouze suchozemské spojení.
Po rozpadu krátkodobého soustátí Federativní republiky Střední Ameriky (República Federal de Centroamérica, Nikaragua, Honduras a Kostarika se osamostatnily v roce 1838), bylo třeba ustanovit některé město jako oficiální metropoli země.
- O uznání usiloval Leon, který byl doménou liberálů
- a proti němu Granada, město konzervativců.
Rivalita obou město skončila výhrou třetího. V roce 1858 se s konečnou platností metropolí Nikaraguy stala Managua.
Původní Leon stál jinde
Současný Leon není první nikaragujské město toho jména. Původní León Viejo se nacházel asi 35 kilometrů východně od dnešního Leonu. Město bylo založeno roku 1524 a v době jeho největšího rozkvětu v něm žilo na patnáct tisíc obyvatel. Ani ne sto let poté – v letech 1594 a 1610 – bylo tak silně poničeno zemětřesením a erupcí blízké sopky Momotomby, že už nebylo opraveno a na základě tehdejšího referenda bylo přestěhováno na jiné místo.
Zbytky Leónu Viejo stále zanášel popel, kamení z Momotomba a jezerní sedimenty, až byl docela „pohřben“. Ruiny města byly objeveny v roce 1960 a od roku 2000 jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.
Příroda místu nepřeje
V roce 1967 byly objeveny zříceniny hradu León Viejo. Šestnáct domů okolo původního náměstí Plaza Mayor bylo obnoveno.
Ale ani snaha archeologů neobstála před silou přírody. V květnu 1982 smetla tropická bouře městské hradby a v letech 1982 a 1988 zničily hurikány na čtyřicet procent vykopávek, včetně La Merced, jednoho ze tří klášterů.
León Viejo: Zajímavé místo k návštěvě
Vykopávky původního León Viejo se nacházejí u města Puerto Momotombo v obci La Paz Centro v departementu León. Na místě bylo zřízeno:
- návštěvnické centrum;
- archeologické muzeum;
- archeologická park, kterým provázejí odborní průvodci.
León Viejo je ukázka toho, jak vypadala španělská koloniální města na počátku koloniální nadvlády Evropanů v Americe.
GPS: 12.3351981N, 86.6694214W
Současný Leon: Historie se nezapomíná
Do Leonu přijíždí méně konformních turistů než do Granady. Třebaže je zde poměrně dost cizinců, jsou to obvykle univerzitní studenti, „baťůžkáři“, dobrovolníci.
Leon má pověst prosandinovského města, čímž jsou míněny sympatie k Sandinovské frontě národního osvobození z dob občanské války v 80. letech 20. století. Město bylo obsazeno sandinisty a na to konto bombardováno somozovci. Což se neodpouští.
Na některých budovách jsou stále stopy tehdejších bojů nebo zbytky vybombardovaného kostela. Naproti němu je muzeum občanské války Museo de las Tradiciones Mytos y Leyendas.
Leon, město kostelů a umění
O Leonu se říká, že má víc koloniálních kostelů na hlavu než jakékoliv jiné místo v Nikaragui. K vidění jich je třináct.
Největší z nich je leonská katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Je největší katedrálou ve střední Americe. K její stavbě se váže historka: pro tehdejší schvalovací řízení byla církevnímu úřadu ve Španělsku předložena dokumentace s menšími rozměry, a to z obav, že tak velká stavba v koloniálním městě by nebyla schválena. Podvod byl samozřejmě odhalen, ale katedrála stojí. Práce na ní trvaly od roku 1747 až do začátku 19. století.
- V katedrále je pohřben Rubén Darío, básník, diplomat a novinář (1867 – 1916).
- Za symbolický peníz lze vystoupat do věže, odkud je nádherná vyhlídka na město a sopky kolem.
- Katedrála Nanebevzetí Panny Marie je na seznamu světového dědictví UNESCO.
- Kostel San Juan Bautista de Subtiava: Jeden z nejstarších koloniálních kostelů v Leonu. Kostel sloužil domorodé společnosti. Rustikální dřevěný interiér, pro koloniální období nezvyklý
- Ortiz Gurdián Foundation Art Center: Sbírka uměleckých děl evropských mistrů a rozsáhlá sbírka latinskoamerického umění. Soukromě podporované, podle znalců nejlepší muzeum v Nikaragui. Výnosy nadace jdou do programu léčby rakoviny prsu pro ženy s nízkými příjmy.
Adrenalin v okolí Leonu
Leon je ideálním městem pro ty, kdo mají rádi aktivní pohyb, sport, adrenalin. Zjistit co, kde a jak podniknout, není vůbec složité. Kromě obvyklých informačních letáků dostupných zdarma v recepci každého ubytovacího zařízení, se městem pohybují dobrovolníci. Zvou na různé aktivity pro turisty pořádané nadacemi. Po městě jsou také vyvěšeny dočasné poutače na různé akce. Výtěžky nadací a neziskových organizací mají sociální nebo humanitární určení. Turistické projekty jsou často ve prospěch dětí a mládeže.
- Zdatné surfaře by mohly zlákat pacifické pláže dostupné kyvadlovou dopravou (uzpůsobené náklaďáky) do Las Peñitas. Informace podají v surfovém obchodě naproti hotelu Bigfoot Hostel. Surfování je „kořeněno“ silnými proudy a varovnými historkami o počtu utopených a zraněných. Výstražná znamení nejsou vyvěšována a záchranáři zde také nejsou. Což mnozí naopak cítí jako výzvu.
Poznámka: Zkontroluj předem úrazovou pojistku.
Las Peñitas je dobře známou turistickou destinací s mnoha možnostmi ubytování. - Výstup na sopku Cerro Negro nebo aktivity v této lokalitě (závěsný most, canopy a jiné). Výlety pořádá nezisková organizace Quetzaltekkers a veškeré zisky jdou do projektů věnovaných rehabilitaci, vzdělávání a ochraně leonských dětí.
Quetzaltrekkers: Kancelář nadace je půl bloku západně od Mercantil vedle restaurace La Mexicana. Nabízí také treky na další sopky v okolí Leonu. - San Jacinto Hervidores, někdy nazývaný „mini Yellowstone“. Procházka územím s geotermální aktivitou.
- Velkým zážitkem v Leonu jsou baseballové zápasy. Stadion se nachází v severní části města.
Jídlo v Leonu: Každému podle jeho chuti
Nabídka jídel v Leonu odpovídá poptávce. Kromě místních obyvatel se ve městě stravují turisté s nižším rozpočtem (baťůžkáři), stážisté a dobrovolníci z nadací, studenti. Nabídka odpovídá jejich požadavkům:
- rychlé občerstvení „amerického stylu“;
- grilované pokrmy,
- vegetariánská jídla,
- tradiční nikaragujská kuchyně.
Ceny jsou přijatelné až nízké. Dobře najíst se dá v tržnici za katedrálou. Lze si tam koupit například plněné tortilly za plus mínus deset cordób.
V ulici El Sesteo – dva bloky západně od katedrály – jsou stánky s jídlem: pizza, hamburgery, sendviče, vegetariánská nabídka. Výběr je velký a ceny přijatelné.
Všecny články o zemi
- Nikaragua: Neklidná země s neklidnou historií
- Nikaragua: Než se vydáme na cestu
- Nikaragua: Co vidět, poznat a prožít při cestě do země
- Managua: Historii města psalo zemětřesení
- Nikaragua: Kvalita jídel vysoká, chutě báječné, ceny nízké
- San Juan del Sur: Pacifik a stříbrné slunce
- Ometepe: Kdo ostrov nenavštíví, nepozná Nikaraguu
- Granada: Ne náhodou „národní turistické centrum“
- Ometepe: Ostrov, kde se nikdo ani chvilku nenudí
- Leon: Čím víc turistů, tím víc peněz pro děti a nemocné
- Kraj Masaya: Umění, pohyb, poučení i odpočinek