Panama: Nabídkový list báječných zážitků

Svět techniky zastoupený vodními díly na Panamském průplavu? Dějiny plné objevitelských cest, zlata, karibských fortifikací  a korzárů? Indiánská historie? Treky, při nichž si i zkušení mohou „sáhnout na dno“ svých sil? Příroda mlžných lesů či pacifického pobřeží?  Záleží jen na cestujícím, co si vybere podle svého zájmu. Panama nabízí od každého něco. A není toho málo.

Neznámější silnice Panamy vede do Pacifiku

Amador Causeway. Není to zase tak dávno, kdy Calzada de Amador nebyla nic jiného, než „proužek asfalfu“ spojující hlavní město město s malými ostrovy Naos, Perico a Flamenco. V současné době se jedná o nejznámější cestu z města, na níž se představuje to nejlepší z Panamské šíje.

Šest kilometrů dlouhá silnice se táhne do Tichého oceánu, do místa, kde se Panamský průplav s Pacifikem setkává. Cesta byla zbudována za použití půdy vykopané při stavbě průplavu. Je atraktivní pro chodce a cyklisty (kola všech druhů si lze vypůjčit).

Z Amador Causeway je krásný výhled na Ciudad de Panamá. Je to též báječné místo pro sledování lodí vplouvajících do kanálu. Silný zážitek.

Nejnavštěvovanější panamské cíle

Boca Chica, Panama: Malá rybářská vesnice v Chiriquiském zálivu. Krásné ostrovy, sportovní rybolov, potápění šnorlochlování.

Boquete: Horské městečko na vysočině Chiriquí. Dobrá turistická základna s veškerou vybaveností. Cíle: Sopka Barú, Kvesalí stezka, Ztracené vodopády a mnoho dalších aktivit. Pěstování kávy. Víc v samostatných článcích Boquete a Kvesalí stezka.

Coiba národní mořský park: Někdy se mu říká Galapágy střední Ameriky pro druhové zastoupení suchozemských a vodních živočichů. Možnosti potápění, šnorchlování, focení, filmování a pozorování přírody.

Panama. Přístavní město Colón, vstup do kanálu od Karibiku
Panama. Přístavní město Colón, vstup do kanálu od Karibiku

Colón: Přístavní město, vstup do Panamského průplavu ze strany Atlantického oceánu. Více o Colónu v samostatném článku.

Comarca Embera-Wounaan: V provincii Darien. Tradiční kultura Emberů (původní obyvatelé Panamy).

David: Největší město v provincii Chiriqui, které se nachází na panamerické straně a slouží jako tranzitní místo mezi Panama City, Boquete, Bocas del Toro a Kostarikou.

El Valle: Půvabné městečko zasazené do druhé největší obývané sopečné kaldery na světě.

Islas Secas: Ostrovy v zálivu Chiriqui. Možnost sportovního rybolovu světové úrovně.

La Amistad International Park: Druhý největší park v Panamě. Rozkládá se poblíž města Boquete a má rozlohu více než 207 000 hektarů. Zasahuje přes hranici Kostariky.

Národní park Isla Bastimentos: První národní park  v Panamě (od roku 1988). Tropický les, nedotčené pláže, karibské mořské ekosystémy. Mořské želvy, šípové žáby, lenochodi, korály, hvězdice, kajmani… Místo pro znalce přírody, fotografy, filmaře.

Národní park Volcan Barú: Rozloha 14 325 hektarů a nejvyšší vrch Panamy (3475 metrů nad mořem) se nachází poblíž města Boquete. Víc v článku o Boquete.

Panama City: Hlavní město se třemi oblastmi zájmu: nové město, staré město a zříceniny původního koloniálního města. Víc v samostatném článku.

Panama Viejo: Lokalita, kde stávalo původní  hlavní město Panamy. V roce 1670 je se svými bukanýry dobyl Henry Morgan. Město lehlo popelem. Metropole byla později přesunuta do Casco Viejo. V současné době je kolem Panama Viejo zřízen národní park. V parku se doporučuje zvýšená ostražitost, protože je považován za místo ne příliš bezpečné.

Panama, zdymadla Miraflores. Loď připlouvá od Pacifiku, lokomotiva "mula".
Panama, zdymadla Miraflores. Loď připlouvá od Pacifiku, lokomotiva „mula“.

Panamský průplav a vše s ním související (viz samostatný článek).

Parque Nacional Marino Golfo de Chiriquí: V zálivu Chiriqui na straně Pacifiku. Od srpna do října lze pozorovat velryby. Vodní sporty a sportovní rybolov.

Portobelo: Historicka španělská fortifikace, lodě do Kolumbie, a potápěčská centra. Víc v samostatném článku.

Suvenýry z Panamy

Panamský klobouk, panamák

Ještě před „érou kanálu“ byl atributem Panamy panamský klobouk. Nosili jej i naši „rakouskouherští“ šviháci a elegáni.  Encyklopedie uvádí, že „Panamák je tradiční klobouk vyrobený z vláken listí rostliny Carludovica palmata z čeledi Cyclanthaceae.“ Do Evropy se dostal – a rázem nabyl na oblibě – přes Francii, do které jej přiváželi dělníci pracující na stavbě Panamského kanálu. Panamáky se jako suvenýr kupují stále. Jsou-li za „přijatelnou cenu“, byly vyrobeny někde v Asii.

Všecny články o zemi

  1. Panama: Nabídkový list báječných zážitků
  2. Panama: Než se vydáme na cestu
  3. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores
  4. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu
  5. Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe
  6. Chutě a vůně Panamy
  7. Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky
  8. „Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce
  9. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
  10. Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO