Panama: Než se vydáme na cestu

Panama je sice malá země, ale i tak je dobré před návštěvou se seznámit s jejími specifiky. Není to jen poloha Panamy na jiném kontinentu. „Jinou“ ji činí především Panamský průplav, kterým víc než sto let kromě lodí „připlouvá“ i mix kulturních vlivů z celého světa. Protipólem technického „divu světa“ jsou oblasti s panenskou přírodou. Zlatým středem je atraktivní historie Panamy z dob kolonizace. Aby návštěvník doslova „vychutnal“ krásy a zajímavosti Panamy, vyplatí se o zemi vědět něco málo předem. Nestojí to nic, jen trochu času.

Panama: Panamsků průplav, zdymadla u Miraflores (loď připlouvá od Karibiku)
Panama: Panamsků průplav, zdymadla u Miraflores (loď připlouvá od Karibiku)

Povinná četba: Portál MZV ČR a blogy cestovatelů

Při shromažďování informací před cestou do Panamy je vhodné navštívit veřejný portál Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV ČR) a podívat se stránky věnované Panamě. To je zdroj všech těch údajů, které se obvykle vkládají na turistické stránky: vízová (ne)povinnost, povinné doklady, celní a devizové předpisy, bezpečnostní opatření při cestování do Panamy, informace MZV o bezpečnostní situaci v zemi a podobně. Proč se ptát u kováříčka, když se můžeš zeptat přímo kováře?

Do seznamu „povinné četby“ při plánování cesty do Panamy, lze zařadit také blogy a diskusní příspěvky lidí, kteří tuto zem navštívili a odvezli si osobní zážitky. Mají velkou informační hodnotu, a to hlavně pro ty, kteří se chystají jet do Panamy poprvé a třeba i bez cestovní kanceláře.

Panama City: Obyvatelstvo Panamy je ponejvíc římskokatolického a protestantského vyznání
Panama City: Obyvatelstvo Panamy je ponejvíc římskokatolického a protestantského vyznání

Panama: Významné svátky

1. ledna: Nový rok
březen–duben: Velikonoční svátky
1. května: Svátek práce
1. listopadu: Den všech svatých
3. listopadu: Státní svátek (osvobození od Kolumbie 1903)
28.listopadu: osvobození od Španělska 1821
8. prosince: Svátek Neposkvrněného početí
24. prosince: Štědrý večer
25. prosince: Hod Boží
31. prosince: Silvestr

Obyvatelstvo Panamy je ponejvíc římskokatolického a protestantského vyznání.

Portobelo: Malé obchody mají přes poledne zavřeno
Portobelo: Malé obchody mají přes poledne zavřeno

Kdy na úřad a kdy na nákup

Úřední záležitosti je nutno vyřizovat dopoledne. Jinak se může stát, že odpoledne už úřad neúřaduje. Například banky sice otevírají v osm nebo v devět ráno, ale od 12 do 14 hodin mají polední přestávku. Pak mohou mít otevřeno do 18 nebo do 19 hodin. Není to však striktní pravidlo, záleží na místě a typu instituce.

Super a hypermarkety mají otevřeno nonstop. Ráno od osmi nebo devíti hodin, večer třeba až do 20 hodin. Je dobré se nejdřív přesvědčit, aby člověk nepočítal s večerním nákupem, a ono nic. Menší kamenné obchody bývají otevřeny do 18 až 19 hodin, s dvouhodinovou přestávkou od 12 do 14 hodin.

Ve většině obchodů je možno platit bankovní kartou, někdy však chce pokladní vidět alespoň kopii pasu. Naprosto všude lze platit americkými dolary, nazpět však prodavači častokrát vracejí panamskou měnu.

Panama: většina obyvatel Panamy jsou mesticové.
Panama: většina obyvatel Panamy jsou mesticové.

Nespoléhat na angličtinu, nestonat a nekouřit

Většinu obyvatelstva tvoří mesticové. Oficiálním jazykem je španělština, druhým nejčastěji používaným jazykem je  angličtina (hlavně v turistických centrech). Příruční španělský slovník
(třeba aplikace v telefonu) se vždy hodí, na místní znalost angličtiny nelze spoléhat. Původní indiánské kmeny mluví jazyky náležející do jazykové skupiny chibcha. Nejvýznamnější indiánská etnika jsou: Ngöbe, Guna, Emberá, Buglé, Wounaan. 

Česko nemá s Panamou dohodu o poskytovaní zdravotnických služeb. Případné ošetření se platí hotově na místě a je pro našince velmi drahé. Na to je třeba myslet při uzavírání pojistné smlouvy – zvolit vhodné zdravotní připojištění  a dbát, aby byl způsob úhrady ve smlouvě konkretizován.

Oficiálním platidlem Panamy je balboa. Má stejnou hodnotu jako americký dolar. Její ISO 4217 je PAB. Jedna setina balboy se nazývá centésimo. Název balboa nese panamská měna po španělském  objeviteli Vascu Núñezi de Balboa, který v roce 1513 přešel panamskou šíji a objevil Tichý oceán. Cestují si ovšem naprosto vystačí s americkými dolary. 

Kuřáci, pozor: Panama je země podporující nekuřáctví. Zákazy kouření (byť se jedná třeba jen o piktogram) je třeba brát naprosto vážně.

Ubytování v Panamě lze předem zajistit prostřednictvím rezervačních portálů.
Ubytování v Panamě lze předem zajistit prostřednictvím rezervačních portálů.

Panama bez cestovky: Ubytování, táboření

Většina ubytovacích zařízení je zastoupena na různých mezinárodních rezervačních portálech. Není proto žádný problém zabukovat si alespoň první ubytování už z domu. Před odletem je dobré rezervaci zkontrolovat – vyměnit si e-mail s provozovatelem. Nenáročné ubytování se dá sehnat od deseti až třinácti dolarů.

  • V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory. Pro různé nabíječky je nutná redukce.
  • Není-li hostům oznámeno jinak, je voda z kohoutků pitná.
  • Při použití splachovací toalety v Panamě nelze házet papír toaletní do mísy a spláchnout, ale odložit jej do odpadkového koše. Toto opatření platí ve všech státech střední Ameriky. Jakékoliv pocity při tom je nutno odložit. Kanalizace má úzké potrubí a permanentně hrozí ucpání.

V Panamě není zakázáno táboření, respektive stanování. Oficiálních tábořišť, kde je zajištěna alespoň jakási bezpečnost, není mnoho – osvědčená jsou například Bambito a Volcan Barů (Chiriquí), India Dormida (Valle de Anton). Vhodných míst ve volné přírodě také není moc.

  • V blízkosti měst a na plážích se člověk snadno stane předmětem zájmu drobných zlodějů, na plážích navíc ohrožuje vysoký příliv, opice, písečné blechy a jiní živočichové.
  • V lesích je vlhko, hmyz, špatný terén a zvířata většího vzrůstu.

Mimo tábořiště nelze rozdělávat oheň.

Jinak pro cestování do Panamy bez cestovní kanceláře platí naprosto totéž, co je uvedeno v článku Kostarika bez cestovky.

Panama: Soumrak a tma přicházejí v této části světa rychle.
Panama: Soumrak a tma přicházejí v této části světa rychle.

Vhodná doba na Panamu

Ideální roční dobou pro návštěvu Panamy je prosinec až duben, nejkrásnější měsíce z toho jsou únor a březen. V ostatních měsících prší bud často nebo stále. Průměrná teplota se pohybuje:

  1. v nížinách kolem 32 °C přes den a 20 °C v noci;
  2. ve vyšších polohách 20 °C přes den a 10 °C v noci.

Panama má jedno časové pásmo, UTC / GMT -5 hodin. Oproti našemu času je v Panamě o šest hodin méně, v letním čase o sedm hodin. Panama nemá letní čas.

S čím je třeba počítat, jsou rychlá svítání, a právě tak rychlý soumrak, respektive příchod tmy. Podle toho je třeba plánovat čas návratů z treků (konkrétně třeba z Kvesalí stezky, aby tma nepřekvapila při zpáteční cestě ještě mimo silnici nebo při pochůzkách po Panama City).

Panama: Číslo jedna mezi suvenýry jsou legendární panamské klobouky, "panamáky"
Panama: Číslo jedna mezi suvenýry jsou legendární panamské klobouky, „panamáky“

Všecny články o zemi

  1. Panama: Nabídkový list báječných zážitků
  2. Panama: Než se vydáme na cestu
  3. Panamský průplav: Zdymadla Miraflores
  4. Colón a Gatún, důležité body Panamského průplavu
  5. Ciudad de Panamá, město jako žádné jiné ve střední Americe
  6. Chutě a vůně Panamy
  7. Boquete, báječná cestovatelská základna v klínu sopky
  8. „Sendero de los Quetzales“ aneb Na Kvesalí stezce
  9. Zdravotní tipy pro cestovatele po zemích Střední Ameriky nejen v době koronaviru
  10. Karibské pevnosti Portobelo a San Lorenzo, památky ze seznamu UNESCO